
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.
Organizatorem Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych jest ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB. Już w 2015 r. odbyła się zbiórka podpisów, aby jedna z ulic naszego miasta otrzymała za patronów żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
Uchwałą Rady Miasta Piły nr XXX/455/17 z dnia 31 stycznia 2017 r. rondu na skrzyżowaniu ulic: Okrzei, Towarowej, Zygmunta Starego i Pomorskiej w Pile nadano nazwę Żołnierzy Wyklętych. Wykonanie powyższej uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Piły.
Módlmy się za naszą Ojczyznę, abyśmy pielęgnowali w niej sprawiedliwe rządy dążące do poznania i przekazywania prawdy, zwłaszcza związanej z okresem stalinizmu. Módlmy się za świętej pamięci wszystkich Żołnierzy Wyklętych pomordowanych strzałem w tył głowy, szczególnie za tych, których grobów nie udało się do tej pory odnaleźć, by za swoje umiłowanie Ojczyzny, złożenie za nią najwyższego daru, cieszyli się nagrodą w niebie i pamięcią tu, na ziemi.