
W ramach ogłoszeń duszpasterskich mogliśmy usłyszeć, że w prezbiterium zostały wymienione wysłużone już halogeny na lampy mniejsze, pobierające mniej energii, a jednocześnie dające więcej światła. Prezbiterium to bardzo ważna przestrzeń każdego kościoła, która w obecnych czasach może przybierać różną formę, gdyż wiele świątyń zostało wybudowanych w tzw. stylu nowoczesnym.
Budowę pilskiego kościoła pw. św. Stanisława Kostki rozpoczęto 125 lat temu. Wszyscy wiemy, że do 1945 r. był to kościół luterański, a prezbiterium jest stosunkowo niewielkie. Dawniej, wznosząc budynki sakralne (zwłaszcza katolickie), zwracano uwagę na to, aby prezbiterium było zwrócone ku wschodowi i takie kościoły nazywano orientowanymi. Najważniejsze kościoły naszej diecezji są orientowane – np. koszalińska katedra oraz bazyliki kołobrzeska i skrzatuska. Nieistniejący kościół pw. Świętych Janów w Pile również miał prezbiterium zwrócone ku wschodowi.
Czy nasz kościół parafialny jest orientowany? Na zdjęciu satelitarnym od razu zauważamy, że jego prezbiterium jest zwrócone w kierunku południowo-zachodnim. W końcu XIX w. budowę kościoła przy ul. Browarnej dostosowano do istniejącej sieci ulic w tej części naszego miasta.
W Pile i całym dekanacie jedynym kościołem orientowanym jest wybudowana w 1914 r. świątynia pw. Świętej Rodziny.
Zawsze, gdy zwracamy się ku Panu obecnemu w tabernakulum i na ołtarzu prezbiterium każdego kościoła, kierujemy nasze serca ku Chrystusowi – On jest „Słońcem, które nie zna zachodu”.