
W niedzielę, 14 lutego gorącą modlitwą otaczamy nasze miasto – prosząc o Bożą Opiekę i trwanie w wierze ojców dla nas wszystkich – 76 lat temu Piła po 173 latach od I rozbioru została ponownie włączona w granice Polski.
Bogu niech będą dzięki za każde dobro, które dokonało się w naszym mieście w jego powojennej historii. Widzialnym świadectwem wiary ludu Bożego jest obraz Matki Bożej Pilskiej, który znajduje się w prezbiterium naszej świątyni.
W powojennych czasach nasz kościół pw. św. Stanisława Kostki w Pile – świątynia pomocnicza parafii pw. św. Antoniego – użytkowany był jako szkolny. W każdą niedzielę o godz. 9:00 młodzi ludzie gromadzili się na Eucharystii, którą sprawował o. Ireneusz Nowak OFMCap. Na jednym ze spotkań prefekt miał powiedzieć: „co to jest za kościół katolicki, w którym nie ma wizerunku Matki Bożej, musimy coś z tym zrobić”. W archiwum parafialnym znajduje się relacja p. Wirginii Majerskiej, gdzie m.in. możemy przeczytać, iż o. Ireneusz poprosił miejscowego malarza, któremu podobno pozowała pewna pilanka, aby namalował wizerunek Maryi dla kościoła nad Gwdą. Członkowie Sodalicji Mariańskiej zorganizowali zbiórkę pieniędzy na nowy obraz. Podczas poświęcenia wizerunku Matki Bożej w kościele szkolnym ojciec prefekt powiedział: „Ten obraz został ufundowany przez młodzież pilską w hołdzie Maryi jako wotum wdzięczności za powrót Piły do macierzy”. Działo się to w 1948 r., a my dzisiaj jesteśmy duchowymi spadkobiercami tegoż…