
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przeżywamy dzisiaj wspomnienie św. Ottona z Bambergu, biskupa, Apostoła Pomorza, który żył w latach 1060-1139. Trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do naszej diecezji powiedział: „przyszedł czas, że Słowo Boże znalazło tutaj miejsce w Kołobrzegu za czasów Bolesława Chrobrego, po niewielu latach pierwszy biskup Reinbern został wygnany – i stare wróciło na kilka jeszcze pokoleń. Dopiero misjonarz – biskup Otto z Bambergu utrwalił chrześcijaństwo nad Bałtykiem i na całym zachodnim Pomorzu.” W serwisie internetowej Liturgii Godzin możemy odnaleźć informacje, że Otton w 1124 r. przybył do Gniezna, aby nawiedzić grób św. Wojciecha. Powitał go uroczyście – jako przedstawiciela papieża – metropolita gnieźnieński z duchowieństwem i ludem. Św. Wojciecha obrano za patrona wyprawy. Pobyt Ottona w Gnieźnie trwał trzy tygodnie. Bolesław ze swej strony zaopatrzył go w odpowiednią świtę wojskową (60 rycerzy) pod wodzą kasztelana Pawła z Sanoka oraz w konieczne środki misyjne. Pod koniec maja 1124 r. Otton wyruszył na Pomorze. Szli przez Ujście do Stargardu, gdzie nastąpiło spotkanie z księciem Szczecina. Misja Ottona trwała osiem miesięcy. W lutym 1125 r. powrócił Otton przez Uznam, Wolin, Kamień, Kłodno, Kołobrzeg, Białogard i Ujście do Gniezna, aby omówić wyniki wyprawy, ocenić je, obmyślić dalsze plany i przedstawić Bolesławowi konkretne życzenia Pomorzan. Mógł powrócić do swojej diecezji, witany tam tryumfalnie jako apostoł Pomorza.
Na stronie www.dawna.pila.pl znajduje się informacja: Według jednej z hipotez przez obecne miasto przemaszerował ze swym orszakiem św. Otton z Bambergu, podczas podjętej przez niego misji rechrystianizacji Pomorza. Ówczesny trakt przebiegał wówczas zapewne dzisiejszymi Alejami Piasta i Niepodległości. W latach siedemdziesiątych XX wieku prawdopodobnie odkryto ich pozostałość – fragment drogi moszczonej dębowymi dranicami.
W kruchcie kościoła pw. św. Mikołaja w Ujściu możemy przeczytać m.in.: 1124 r. – nauczanie misyjne przebywającego w Ujściu św. Ottona z Bambergu oraz, że witraż z wizerunkiem Apostoła Pomorza został wykonany w renomowanej niemieckiej firmie Ferdynanda Müllera (1848-1916).